Zadbaj o Swoje piersi!
Dbanie o zdrowie piersi jest ważnym elementem ogólnego zdrowia każdej kobiety. Regularne badania, zdrowy styl życia i świadomość czynników ryzyka mogą pomóc w zapobieganiu problemom związanym z piersiami oraz w wczesnym wykrywaniu potencjalnych zagrożeń, takich jak rak piersi.
Myślisz, że wiesz wszystko o profilaktyce raka piersi? Sprawdź swoją wiedzę tutaj!
Samouczek badania piersi
Samobadanie piersi jest ważnym elementem profilaktyki. Regularne samobadanie pozwala poznać naturalną budowę swoich piersi i uławia dostrzeżenie ewentualnych zmian.
Lista niepokojących objaw jest dostępna poniżej.
Niepokojące objawy
Zmiana kształtu lub rozmiaru piersi
Obrzęk lub ból przy ucisku
Wgłębienie
w piersi
Wystający guzek
na piersi
Zmiana wyglądu brodawki sutkowej
Zaczerwienienie lub uczucie gorąca
Wydzielina z brodawki sutkowej
Uwidocznienie żył na piersi
Co zrobić gdy zauważysz niepokojące zmiany?
Badanie piersi u lekarza
Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne podkreśla znaczenie regularnych badań obrazowych (USG, mammografia, rezonans) oraz klinicznych badań piersi w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka piersi. Zalecenia obejmują różne metody diagnostyczne, dostosowane do wieku i indywidualnego ryzyka kobiety. Regularne samobadanie piersi, w połączeniu z profesjonalną diagnostyką, może znacząco zwiększyć szanse na wczesne wykrycie i skuteczne leczenie raka piersi.
Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne zaleca, aby kobiety w wieku 20-39 lat wykonywały badanie USG piersi co 2 lata, natomiast kobiety po 40. roku życia powinny przeprowadzać badanie USG co roku.
Umów badanie USG piersi u radiologa
Jakie są czynniki ryzyka?
Aby chronić skórę dziecka i zapobiegać zmianom skórnym: