
Czym jest badanie kliniczne?
Każdy lek, aby mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, musi przejść badania kliniczne. Ich celem jest sprawdzenie, czy dana substancja, która znajdzie się w leku, jest skuteczna i bezpieczna, gdy jest stosowana przez pacjentów chorujących na daną chorobę i czy jest lepsza od już wdrożonych terapii, np. przez porównanie jej działania z innymi terapiami i lekami już dostępnymi dla pacjentów. Badania kliniczne przeprowadza się dopiero po uzyskaniu pozwolenia od organu regulacyjnego i pozytywnej opinii od komisji bioetycznej.
Programy leczenia w Ginemedica
Priorytetem dla naszego ośrodka jest bezpieczeństwo, zdrowie oraz dobre samopoczucie wszystkich pacjentów korzystających z naszych usług. Stawiamy sobie za cel łączenie działalności leczniczej i kontrolnej z uczestnictwem w nieustannym rozwoju medycyny.
Jak możemy pomóc?
Centrum Medyczne Ginemedica oferuje pacjentom możliwość udziału w badaniach klinicznych w obrębie poniższych obszarów terapeutycznych.
- Badanie kliniczne u kobiet z rozpoznanym PCOS i cierpiących na hirsutyzm
Kwalifikacja do badania:
- w wieku 14-40 lat włącznie, nie planujące zajść w ciążę,
- zdiagnozowany zespół PCOS,
- cierpiące na nadmierne owłosienie ciała,
- wyrażenie zgody przez pacjentkę na przyjmowanie leku codziennie przez około 9 miesięcy (9 cykli),
- wyrażenie zgody przez pacjentkę na wypełnianie e-dzienniczka,
- pacjentka nie planująca ciąży w najbliższym czasie.
Rekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
Otwarta rekrutacja do czerwca 2022 r.
- Badanie kliniczne dotyczące zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD)
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ADS) obejmują grupę zaburzeń neurorozwojowych o odmiennych mechanizmach i przyczynach, charakteryzujących się: zaburzeniami w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, problemami z interakcją społeczną w różnych warunkach oraz występowaniem specyficznych, stereotypowych zachowań. Objawy pojawiają się zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie, zwykle w pierwszych 2 lat życia i wskazują, że osoba potrzebuje wsparcia w codziennym życiu.
Diagnoza zaburzeń ze spektrum autyzmu nie jest wyrokiem. Odpowiednio szybkie wdrożenie leczenia daje szansę na ogromną poprawę funkcjonowania i jakości życia zarówno dziecka, jak i całej rodziny. Innowacyjne projekty badawcze pozwalają na pełna diagnostykę dziecka pod względem ASD oraz zapewniają dostęp do innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych.Kwalifikacja do badania
Podstawowa diagnoza ASDRekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: (do uzupełnienia przez rodziców):
- Badanie kliniczne dla pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (colitis ulcerosa)
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (łac. colitis ulcerosa, ang. ulcerative colitis) należy do tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przebiegu choroby proces zapalny obejmuje błonę śluzową i podśluzową jelita grubego. W większości przypadków wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma przebieg przewlekły, a długie okresy remisji są przerywane ostrymi nawrotami. Objawy pojawiają się po raz pierwszy zwykle między 15. a 25., a rzadziej między 55. a 65. rokiem życia. Dokładna przyczyna choroby niejest znana.
Kwalifikacja do badania
Rekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
- Badanie kliniczne dla pacjentów borykających się z depresją
Depresja jest jednym z zaburzeń nastroju, które polegają na trwalszych i poważniejszych zmianach niż kilkudniowy zły humor, który minie po obejrzeniu ulubionego filmu czy po rozmowie z przyjacielem. Depresja znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi i jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających. Depresja jest klasyfikowana jako zaburzenie afektywne (nastroju). Ogólnie możemy określić ją, jako stan cechujący się głównie pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności oraz zainteresowań. Liczba osób dotkniętych problemem depresji stale rośnie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) za 2017 r. wynika, że z tym zaburzeniem na świecie zmaga się około 300 mln osób, w tym 40 mln Europejczyków.
Kwalifikacja do badania:
Rekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
- Badanie kliniczne dla pacjentów borykających się z depresją lekooporną
Depresja lekooporna jest definiowana jako taki epizod depresyjny, w którym nie osiągamy poprawy stanu psychicznego, po leczeniu dwoma różnymi preparatami przeciwdepresyjnymi przez odpowiednio długi czas. Musi to być epizod depresyjny o nasileniu co najmniej umiarkowanym. Jeśli po sześciu tygodniach stosowania leku z jednej grupy oraz po sześciu tygodniach stosowania leku przeciwdepresyjnego z drugiej grupy nie ma poprawy, to traktujemy ten epizod depresyjny jako lekooporny.
Rekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
- Badanie kliniczne dla pacjentów dorosłych borykających się z atopowym zapaleniem skóry (AZS u dorosłych)
Atopowe zapalenie skóry to niezwykle powszechna w dzisiejszych czasach choroba skóry. AZS to przewlekła, zapalna, ale niezakaźna choroba skóry. Jednym z towarzyszących jej objawów jest bardzo silny świąd i atopia skóry, ale również okresy remisji, jak i silnych nawrotów. Ze względu na jej dużą częstotliwość występowania, atopowe zapalenie skóry uznawane jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku.
Kwalifikacja do badania:
– kobiety i mężczyźni,
– wiek powyżej 18 roku życia,
– rozpoznany AZS.Rekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
- Badanie kliniczne dla pacjentów małoletnich borykających się z atopowym zapaleniem skóry (AZS u małoletnich)
AZS to choroba zwykle pojawiająca się w bardzo wczesnym dzieciństwie i w wielu przypadkach utrzymuje się przez całe życie. U dorosłych rzadko pojawia się samoistnie i zwykle stanowi nawrót choroby z czasów dzieciństwa.
W przypadku młodzieżowego AZS – Zmiany pojawiają się głównie na zgięciach łokciowych i kolanowych, skórze karku, częste jest również atopowe zapalenie skóry na dłoniach, dodatkowo mogą pojawiać się w górnej części ciała i wokół ust.
Atopowe zapalenie skóry znacznie częściej występuje w przypadku dzieci, których rodzice również chorowali lub w dalszym ciągu zmagają się z tą chorobą.
Kwalifikacja do badania:
– wiek 12-18 lat,
– masa ciała min. 40 kg,
– rozpoznany AZS,
– wyrażenie świadomej zgody przez opiekuna prawnego uczestnika badania.Rekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: (do uzupełnienia przez rodziców):
- Badanie kliniczne z antykoncepcją u małoletnich
WHO rekomenduje u dziewcząt i młodych kobiet metody antykoncepcji hormonalnej ze względu na wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego idealna antykoncepcja powinna być przede wszystkim bezpieczna i skuteczna, a ponadto odwracalna i prosta w użyciu, łatwo dostępna oraz tania. Wybór właściwej metody powinien być indywidualnie dostosowany do potrzeb nastolatki i zależy od wielu czynników.
Badanie ma na celu zbadanie profilu bezpieczeństwa u małoletnich, w związku z antykoncepcją, tzn. chodzi o wykazanie, że tabletka antykoncepcyjna jest tak samo bezpieczna, jak u osób dorosłych oraz że może być stosowana przez nastoletnie dziewczęta.
Kwalifikacja do badania:
– wiek 15-17,
– miesiączkujące dziewczynki,
– wyrażenie świadomej zgody przez oboje opiekunów prawnych uczestnika badania.Rekrutacja otwarta.
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: (do uzupełnienia przez rodziców):
- Badanie kliniczne dla pacjentów z łuszczycą - rekrutacja zamknięta
Łuszczyca jest powszechną chorobą zapalną skóry dotykającą nawet 1 miliona osób w Polsce. 77% osób dotkniętych łuszczycą określa ją jako „problem” lub „poważny problem” wpływający negatywnie na jakość ich życia.
Wyróżniamy dwa główne typy łuszczycy:
- łuszczyca typu I – dotyka osoby przed 40. rokiem życia,
- łuszczyca typu II – dotyka osoby między 50., a 70. rokiem życia.
Kwalifikacja do badania:
Pacjenci z rozpoznaną łuszczycą.Rekrutacja zamknięta.
Jeśli zmaga się Pan/Pani z podobnym problemem, możliwe, że w przyszłości nasz ośrodek będzie prowadził badanie kliniczne w podobnym obszarze zachęcamy do kontaktu: badaniakliniczne@ginemedica.pl- Badanie kliniczne z COVID-19 - rekrutacja zamknięta
Choroba COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa SARS-CoV-2. COVID-19 jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym, która atakuje drogi oddechowe. Może objawiać się podobnie jak przeziębienie, ale w cięższych przypadkach wywołuje powikłania takie jak zapalenie płuc czy niewydolność oddechowa. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zarażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji. Inne osoby jednak zachorują poważnie i będą wymagać pomocy medycznej.
Kwalifikacja do badania
- Pacjenci z potwierdzonym testem na COVID-19,
- Osoby niezaszczepione.
Rekrutacja zamknięta.
Jeśli zmaga się Pan/Pani z podobnym problemem, możliwe, że w przyszłości nasz ośrodek będzie prowadził badanie kliniczne w podobnym obszarze zachęcamy do kontaktu: badaniakliniczne@ginemedica.pl