dr n. med. Aleksandra Stefaniak | Dermatolog i Lekarz medycyny estetycznej

Podwale 83/7

Postać przedstawiająca doktor nauk medycznych Aleksandrę Stefaniak

Doświadczenie zawodowe

Specjalizacja: W trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Certyfikacja w zakresie psychodermatologii.

Doświadczenie: Lekarka, zatrudniona w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na stanowisku naukowo-dydaktycznym, gdzie realizuje również szkolenie specjalizacyjne w tej samej dziedzinie. W 2022 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską na temat przewlekłego świądu skóry w cukrzycy.

W 2021 roku uzyskała dyplom psychodermatologii Europejskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Psychiatrycznego (ESDaP). Doświadczenie kliniczne zdobywała też na stażach w innych europejskich ośrodkach, m. in. w Czechach, Niemczech, Portugalii.

Jest laureatką i stypendystką wielu nagród oraz grantów, m. in. prestiżowego stypendium im. Otto Braun-Falco, w ramach którego odbyła staż w szpitalu uniwersyteckim w Münster (Niemcy), gdzie zdobywała doświadczenie z zakresu leczenia świądu skóry oraz pracowała naukowo. Rok później otrzymała Stypendium Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) na kontynuację prac badawczych. W 2022 roku zdobyła Nagrodę Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego za najlepszą publikację naukową oraz zdobyła I miejsce w konkursie na najlepszą pracę kliniczną podczas zjazdu Forum Młodych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.

Zajmuje się leczeniem

Leczenie: Prowadzi konsultacje dermatologiczne osób dorosłych i dzieci. Diagnozuje i leczy choroby skóry (także u osób po korekcie płci). Wykonuje badania dermatoskopowe, wideodermatoskopowe oraz kriochirurgię.

Poza dermatologią kliniczną interesuje się również medycyną przeciwstarzeniową. Wykonuje mezoterapię twarzy, mezoterapię skóry głowy, peeling chemiczny, wolumetrię twarzy, a także zabiegi z użyciem toksyny botulinowej i lasera.

Główny obszar zainteresowań: Od początku pracy szczególnym zainteresowaniem darzy wczesne wykrywanie nowotworów skóry.

Szkolenia i prace naukowe

Szkolenia i prace naukowe: Autorka i współautorka ponad 30 prac naukowych o zasięgu krajowym i zagranicznym (publikacje z zakresu świądu, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, trądziku, guzów skóry, dermatoskopii, psychodermatologii). Bierze udział w krajowych oraz międzynarodowych projektach badawczych. Regularnie poszerza swoją wiedzę uczestnicząc w konferencjach i kursach z zakresu dermatologii, dermatoskopii i dermatologii estetycznej w Polsce oraz na zagranicznych kongresach. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresu projektowania, realizacji i zarządzania badaniami klinicznymi.

W 2023 roku, dzięki stypendium Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii odbyła szkolenie z zakresu dermatoskopii i mikroskopii konfokalnej w Klinice Dermatologii w Neapolu u prof. G. Argenziano (Włochy), założyciela Światowego Towarzystwa Dermatoskopowego, eksperta w dziedzinie. Aktywnie działa w Polskiej Grupie Dermatoskopowej, jest także współorganizatorką konferencji naukowej „Dermoscopy Insights”. Od lat bierze także udział w lokalnych i ogólnopolskich akcjach na rzecz wczesnego wykrywania czerniaka.

Członkostwo: Członkini międzynarodowych towarzystw naukowych:

  • Polskie Towarzystwo Dermatologiczne – Wiceprzewodnicząca Sekcji Neuroimmunodermatologii
  • Międzynarodowe Towarzystwo Dermatologiczne (ISD) – członkini Komitetu ds. Dermatologii Społecznej
  • Polska Grupa Dermatoskopowa – członkini Komitetu ds. Badań Naukowych

Oprócz tego należy do towarzystw naukowych: Europejska Akademia Dermatologii i Wenerologii, Światowe Towarzystwo Dermoskopowe, Hidradenitis Suppurativa Foundation, European Laser and Energy Devices Society, Women Dermatological Society.

Inne: Ukończyła kurs dla lekarzy z zakresu równościowego traktowania Fundacji Trans-Fuzja.

Prywatnie bardzo lubi rękodzieło (zwłaszcza ceramikę i malowanie), długie spacery ze swoim psem, odkrywanie nowych miejsc oraz naukę.