Badania laboratoryjne

W Centrum Medycznym Ginemedica mogą Państwo skorzystać z szerokiego wachlarza badań laboratoryjnych. Współpracujemy z najlepszymi laboratoriami, aby zapewnić naszym pacjentom pełną diagnostykę. Wykonujemy zarówno badania krwi, badania genetyczne, posiewy mikrobiologiczne i mykologiczne.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie badania laboratoryjne można wykonać na miejscu?

W Centrum Medycznym Ginemedica oferujemy naszym pacjentom szeroki wachlarz badań laboratoryjnych, z wykorzystaniem najnowszych metod i aparatów. Wykonujemy badania biochemiczne, hormonalne, markery nowotworowe, analizy bakteriologiczne i mykologiczne.

Kiedy można pobrać krew?

Krew do badań jest pobierana od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 oraz w soboty w godz. 8-12. Należy jednak pamiętać, że część badań musi zostać wykonanych na czczo.

Jakie badania trzeba wykonać na czczo?

Na czczo oznacza, że ostatni posiłek można spożyć 10-12 godzin przed pobraniem krwi czyli około godziny 18:00. W dniu poprzedzającym badanie należy unikać obfitych i tłustych posiłków oraz spożywania alkoholu. Przed badaniem dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody.

Na czczo pobieramy m.in.: morfologię, OB, poziom glukozy i insuliny, próby wątrobowe (w tym: ALT, AST, ALP), lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG), parametry koagulologiczne (PT, APTT, fibrynogen), mocznik, kreatyninę, kortyzol, żelazo, wapń, magnez, kwas foliowy, kwas moczowy, prolaktynę, białko całkowite, bilirubinę i LDH.

Dlaczego krew najlepiej pobierać rano?

Wydzielanie wielu substancji w organizmie zależy od pory dnia, emocji i wysiłku fizycznego. Wartości referencyjne (z którymi wynik powinien być porównywany) odnoszą się do godzin porannych (8:00-10:00).

Pora dnia nie wpływa na wynik w przypadku badań serologicznych, np. w kierunku infekcji (np. Toxoplazmoza IgG, IgM, Borelioza IgG, IgM), badań grup krwi, badań genetycznych, badań alergologicznych, czyli pomiarów przeciwciał IgE.