W obecnych czasach coraz większy nacisk kładziemy na nasz wygląd, estetykę. Zależy nam na gładkiej i promiennej cerze, skórze ciała wolnej od pieprzyków czy wystających znamion barwnikowych. Co zrobić, jeśli chcemy się takich zmian pozbyć? I jakie mamy na to możliwości? Garść informacji znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!
Lato to czas, kiedy ubieramy się nieco lżej, odsłaniamy więcej ciała, więcej czasu spędzamy na słońcu. Po wakacyjnych wojażach i opalaniu się podczas wymarzonego urlopu, warto zachować czujność i regularnie oglądać swoją skórę przed lustrem. Znamy swój wygląd jak nikt inny i to my jesteśmy w stanie jako pierwsi zauważyć nowy barwny punkt na skórze. Nie zawsze jest to powodem do niepokoju, lecz warto poprosić specjalistę o ocenę. W końcu piękna skóra, to zdrowa skóra!
Pierwszym krokiem jest udanie się do dermatologa, który wykona dermatoskopię. Co to takiego? Za pomocą dermatoskopu lekarz ogląda zmianę skórną pod dużym powiększeniem. W Ginemedica badanie to wykonują wszyscy dermatolodzy oraz specjaliści medycyny estetycznej. Dzięki dermatoskopii lekarz może ocenić czy zarys zmiany jest ostry, czy też ma ona niewyraźne granice. Sprawdza także jaka jest pigmentacja, czyli wybarwienie zmiany, a także jak jest ona ukrwiona. Posiadając takie informacje, można zalecić dalszą obserwację zmiany, jeśli nie wygląda ona podejrzanie, lub skierować pacjenta na usunięcie takiego znamienia. A w jaki sposób możemy usuwać zmiany skórne? O tym poniżej!
Laserowe usuwanie zmian skórnych
Do takiego zabiegu są kwalifikowane przede wszystkim zmiany wyglądające na łagodne. Wtedy postępowanie jest wygodne i bezpieczne. Na czym polega przewaga lasera? Daje on bardzo dobry efekt estetyczny, czyli minimalną bliznę, a i czas gojenia jest krótki. Nóż laserowy w rękach specjalisty usuwa zmiany z ogromną precyzją, nie uszkadzając zdrowej skóry, pozostawiając idealne warunki dla procesów naprawczych.
Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych
Zabieg ten jest wykonywany przez naszego specjalistę chirurgii dr Radosława Tarkowskiego. Lekarz wycina zmianę za pomocą skalpela zachowując odpowiednie marginesy cięcia wokół zmiany. Celem jest usunięcie zmiany w całości, zarówno z powierzchni skóry, jak i z jej głębszych warstw. Na ranę zakładanych jest kilka szwów, które po tygodniu są usuwane. Przewagą takiego usuwania zmian nad pozbyciem się ich drogą laserową jest to, że wycięta zmiana może zostać oddana do laboratorium w celu wykonania badania histopatologicznego. W Ginemedica niezmienną praktyką jest oddawanie każdej wyciętej zmiany do badania, nawet jeśli nie wygląda ona podejrzanie. Chcemy dać naszym pacjentom pewność, że znamię nie miało cech nowotworowych.
Pamiętajcie! Tylko Wy możecie zauważyć nowe zmiany skórne i to od Was zależy jak szybko zdecydujecie się na wizytę u lekarza. Resztą zajmiemy się my 🙂
Z naszymi dermatologami oraz chirurgiem możecie zapoznać się tutaj https://ginemedica.pl/dermatologia-i-medycyna-estetyczna/ a klikając przycisk „Umów się” przy wybranym specjaliście poznacie wszystkie możliwe terminy wizyt. Do zobaczenia!