USG 4D Wrocław

O zaletach badań prenatalnych metodą USG, można mówić wiele. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się techniki obrazowania 3D, ale jeszcze dokładniejszy obraz i silniejsze wrażenia oferują badania USG 4D. Podobny obraz do tego w technice 3D, który nie jest statyczny, a zmienia się w czasie rzeczywistym (ruchomy obraz). Cóż to oznacza? USG 4D to nic innego jak film z brzucha. Dzięki temu obrazowi, możemy na żywo być świadkami, tego co robi dziecko w łonie matki. Wykonywane ruchy, każdy grymas twarzy, uśmiech, ziewanie. Wszystkie te sceny to wzruszające przeżycie dla rodziców. Jest to bardzo ważne źródło wiedzy dla lekarza. Badania USG 4D we Wrocławiu wykonuje się od niedawna. Mają one bardzo duże znaczenie dla diagnostyki rozwoju płodu. Są wyjątkowo miarodajne w kierunku identyfikacji wad rozwojowych tj. rozszczep wargi, podniebienia, deformacji kończyn górnych i dolnych czy rozszczep kręgosłupa. Współczesna medycyna pokłada w tej metodzie obrazowania duże nadzieje. Badany jest np. wpływ aktywności ruchowej dziecka w łonie matki na funkcjonowanie i rozwój mózgu.
Badanie USG 3D jak i USG 4D najlepiej wykonywać dopiero na półmetku ciąży, jak zaleca Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Wtedy można rozpoznać już bez problemu płeć, wychwycić szczegóły anatomiczne tj. budowa głowy, kończyn dziecka oraz obejrzeć jego twarz. Badania trójwymiarowe trwają dłużej niż standardowe badanie 2D (20 min).
Dla rodziców bardzo ważna jest świadomość normalnego wzrastania, rozwoju płodu. Dzięki obrazowaniu trójwymiarowemu nie tylko moją możliwość obejrzenia swojego maleństwa jeszcze w łonie. W wypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, mogą zdecydować się na odpowiednie leczenie i rozpocząć je jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.