Medycyna estetyczna latem

Czy w lecie można wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

– Oczywiście, gama zabiegów medycyny estetycznej jest bardzo szeroka i pozwala na dostosowanie procedur do potrzeb pacjenta oraz do pory roku w jakiej są wykonywane.

Jakie zabiegi można wykonywać latem?

– W lecie można wykonywać praktycznie wszystkie zabiegi, należy jednak pamiętać, że po niektórych procedurach należy unikać promieni słonecznych, co w okresie wakacyjnym może być trudne. Z tego powodu zabiegi można podzielić na takie, które warto stosować w lecie i na te, które wykonuje się̨ warunkowo, kiedy np. praca pacjenta sprawia, że nie jest on narażony na promienie UV.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej warto wykonywać latem?

– Promieniowanie słoneczne może powodować oparzenia skóry, sprzyja jej przesuszeniu i wzmaga rogowacenie, przyspiesza procesy starzenia się i może prowadzić do powstania zmian nowotworowych, dlatego w okresie letnim warto jest stosować zabiegi mezoterapii, które nawilżają i regenerują skórę. Wiele gotowych preparatów zawiera również antyoksydanty, chroniące przed toksycznym działaniem promieni UV. W przypadku mezoterapii z wykorzystaniem osocza pacjenta mamy do czynienia z bardzo intensywną stymulacją regeneracji. Ponadto powyższe zabiegi powodują̨ również spłycanie się zmarszczek i poprawę jakości skory.

Co warto robić poza mezoterapią?

– W okresie intensywnego nasłonecznienia warto rozważyć również zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej i wypełniaczy. W okresie letnim nasza mimika wzmaga się, ze względu na częstsze mrużenie oczu przed słońcem, co sprzyja powstawaniu zmarszczek mimicznych, by temu zapobiegać warto wykonać́ zabieg z wykorzystaniem tzw. BOTOXU. Zabiegi z wykorzystaniem wypełniaczy takich jak kwas hialuronowy i agaroza (np.: modelowanie ust, nosa, policzków, bródki, wypełnianie zmarszczek itp.) również są bezpieczne w okresie wakacyjnym. Co więcej kwas hialuronowy ma silną tendencję do wiązania wody, wiec zabiegi tym preparatem również sprzyjają̨ większemu nawilżeniu np. przesuszonych słońcem ust. Przykładem bezpiecznych zabiegów laserowych jest usuwanie zmian skórnych. Ważne jest jednak by pacjent unikał opalania gojącego się̨ po zabiegu obszaru.

Czego nie robić latem?

– Jak już pisałem robić można wszystko, ale z głową. Bez wątpienia odradzałbym zabiegi przebiegające z uszkodzeniem naskórka. Zabiegi peelingów laserowych i chemicznych w lecie mogą̨ być wykonywane tylko u osób bez tendencji do powstawania przebarwień, które bezwzględnie nie wystawią uszkodzonej skóry na promieniowanie UV