Nadpotliwość to problem…

Nadpotliwość (łac. hyperhidrosis), czyli nadmierna potliwość, jest bardzo przykrą i uciążliwą dolegliwością będącą także źródłem cierpienia i kompleksów. Polega na bardzo obfitym poceniu się głównie pach, rąk i stóp, a także karku i skóry nad górną wargą. Nadmierna potliwość to stan, w którym organizm produkuje bardzo dużo potu, który może wręcz kapać z dłoni czy stóp lub spływa strużkami po ciele. Dla pacjentów cierpiących z powodu nadpotliwości najbardziej krępujące są zarówno wilgotne dłonie, jak i mokre plamy na ubraniu (zwłaszcza pod pachami). Problem ten utrudnia kontakty społeczne czy życie zawodowe. Dolegliwość ta ma podłoże emocjonalne, genetyczne lub hormonalne, ale może być spowodowana również przez choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzycę, nadczynność tarczycy, gruźlicę czy choroby nerek.

Pot pomaga regulować temperaturę ciała i usuwa toksyny z organizmu, a pocenie się to normalna funkcja fizjologiczna w przypadku występowania wysokiej temperatury otoczenia, zdenerwowania, stresu lub podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.
Gruczoły apokrynowe, które są umiejscowione pod pachami i w okolicach pachwin, uaktywniają się w okresie dojrzewania i reagują na bodźce zarówno hormonalne, jak i emocjonalne. W pocie produkowanym przez gruczoły apokrynowe znajdują się niewielkie ilości substancji tłuszczowych. To właśnie ten rodzaj potu jest świetną pożywką dla rozwoju bakterii i wydziela nieprzyjemną woń. Nie istnieją ogólne normy, które określiłyby prawidłową ilość produkowanego potu. Przyjmuje się, że człowiek, który żyje w umiarkowanym klimacie, traci dziennie nie więcej niż litr wody wydzielanej z potem.

JAKI SPOSÓB MOŻNA POZBYĆ SIĘ NADPOTLIWOŚCI?
Leczenie nadpotliwości idiopatycznej sprowadza się głównie do ograniczenia wydzielania potu w wyniku zablokowania impulsów nerwowych, które uaktywniają gruczoły potowe.
Zabieg polega na podaniu śródskórnie do każdego kwadratu małej ilości toksyny botulinowej. 15 minut przed zabiegiem nakładany jest krem znieczulający. Z reguły zabieg wykonywany na rękach i stopach czy pachach wymaga znieczulenia. Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut i można po nim wrócić do codziennych zajęć. Efekt jest widoczny po kilku – kilkunastu dniach, a trwa kilka miesięcy, utrzymuje się nawet do 6 miesięcy. Potem wymaga powtórzenia.

Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie określić pole nadmiernej potliwości. Wykonujemy test Minora, który polega na posmarowaniu danego miejsca jodyną, a następnie posypaniu skrobią ziemniaczaną. Obszary wymagające ostrzyknięcia botuliną po kilku – kilkunastu sekundach coraz bardziej ulegają zaczernieniu.